Artykuły, etapy rekrutacji, metody rekrutacji, porady dla pracodawców, porady dla pracodawcy, porady hr, rekrutacja, 27.01.2022

Podziękowanie za udział w rekrutacji – czy jest ważne?

5 min.

Podziękowanie za udział w rekrutacji

Udało Ci się znaleźć nowego pracownika? To świetna wiadomość! Warto ją przekazać nie tylko osobie zatrudnionej, ale także innym uczestnikom procesu rekrutacyjnego. Jak podziękować kandydatom za udział w rekrutacji i czy w ogóle warto to robić? Podpowiadamy, dlaczego warto zadbać o candidate experience.

Informacja o wyborze pracownika – dlaczego warto poinformować pozostałych kandydatów?

Choć podziękowanie za udział w rekrutacji nie jest obowiązkowe, to zdecydowanie mile widziane. Świadczy o profesjonalizmie rekruterów i szacunku do kandydatów. Dzięki temu osoba, która wysłała zgłoszenie, wie, że rekrutacja dobiegła końca i nie będzie czekać na telefon, który… nigdy nie zadzwoni. Profesjonalny rekruter powinien zadbać o to, aby kandydat był dobrze poinformowany o wszystkich podejmowanych przez niego krokach w trakcie całego procesu rekrutacyjnego. Dlatego już przed rozpoczęciem rekrutacji warto przygotować podziękowanie za przesłanie CV oraz wzięcie udziału w rekrutacji.

Podziękowanie za udział w rekrutacji – dlaczego jest tak rzadko stosowane?

Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj jest bardzo prozaiczna. Nie chodzi o brak szacunku do kandydata, ale po prostu o brak czasu. Taka sytuacja najczęściej zdarza się, gdy nad procesem rekrutacyjnym czuwają osoby, które pełnią jednocześnie inne kluczowe funkcje w organizacji. Coraz więcej firm jest jednak świadomych, jak ważne jest doświadczenie kandydata, dlatego powierza nadzór nad przebiegiem procesu rekrutacyjnego doświadczonym rekruterom.

Jak napisać podziękowanie za przesłanie CV?

Jak usprawiedliwić brak kontaktu z osobami, które wysłały zgłoszenie aplikacyjne? „Skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami” – to najczęściej stosowana formułka w ofertach pracy. Czy to wystarczy? Jeśli chcesz, aby Twoja firma została dobrze zapamiętana przez kandydata, zdecydowanie nie! Oczywiście rekruter ma prawo odrzucić aplikacje, które nie pasują do danego profilu stanowiskowego. Jednak w dobie tak silnej konkurencji o wysoko wykwalifikowanych pracowników warto zadbać o feedback na każdym etapie procesu rekrutacji.

Podziękowanie za przesłanie CV – wzór

Dzień dobry, [imię kandydata]!
Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą i przesłanie dokumentów aplikacyjnych. Jeśli uznamy, że posiada Pan/Pani doświadczenie i umiejętności, które mogą przysłużyć się do rozwoju naszej firmy, z przyjemnością zaprosimy Pana/Panią na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli tym razem nie uda nam się podjąć współpracy, poinformujemy Pana/Panią o zakończeniu rekrutacji.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy powodzenia
[Podpis]

Telefonicznie czy mailowo: jak poinformować pozostałych kandydatów o zakończeniu procesu rekrutacji?

Obie formy są dopuszczalne. Jeżeli w rekrutacji brało udział kilku kandydatów, każdego z nich możesz poinformować telefonicznie. Jeśli na rozmowę zostało zaproszonych kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, to lepszym (a z pewnością szybszym) rozwiązaniem będzie wysłanie wiadomości mailowej.

Jakie elementy powinno zawierać podziękowanie za udział w rekrutacji?

  • Powitanie;
    2-3 zdania wyrażające wdzięczność za zainteresowanie ofertą i poświęcenie czasu na wzięcie udziału w rekrutacji;
  • Zachęcenie do wzięcia udziału w kolejnych rekrutacjach;
  • Zwrot grzecznościowy kończący wiadomość.

Informacja zwrotna po rekrutacji – wzór

Dzień dobry, [imię kandydata]!
Dziękujemy za wzięcie udziału w rekrutacji na stanowisko [nazwa stanowiska]. Pragniemy poinformować, że rekrutacja dobiegła końca. Na ten moment nie możemy zaoferować Panu/Pani pracy w naszej firmie. Nieustannie się rozwijamy! Zachęcamy do śledzenia zakładki „Kariera” na naszej stronie internetowej oraz mediów społecznościowych i zapraszamy do udziału w kolejnych rekrutacjach.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy sukcesów na wybranej ścieżce zawodowej
[Podpis]

Zamieszczoną powyżej wiadomość możesz wysłać nie tylko do osób, które otrzymały zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, ale wszystkich, które wysłały dokumenty aplikacyjne.

Jak spersonalizować wiadomość do kandydata, który nie przeszedł procesu rekrutacji?

Jeśli zależy Ci na tym, aby zadbać o pozytywne doświadczenie kandydata, powyższy wzór wiadomości możesz uzupełnić jednym lub dwoma dodatkowymi zdaniami odwołującymi się do spotkania z kandydatem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tworząc podziękowanie za udział w rekrutacji, warto zadbać o to, aby kandydat, mimo odrzucenia, poczuł się jak najlepiej. Dlatego unikamy krytyki: „Proszę popracować nad autoprezentacją” lub „Zapraszamy za kilka lat, jak zdobędzie Pan/Pani więcej doświadczenia”. Co w takim razie możemy napisać?

  • Doceniamy Pana/Pani pozytywne nastawienie i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.
  • Jesteśmy pełni uznania za tak szeroką wiedzę o naszej firmie.
  • Cenimy osoby, które, tak jak Pan/Pani, wykazują dużą inicjatywę.

Dla kandydata będzie to informacja, że wysiłek włożony w przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej nie poszedł na marne. Istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że po takiej wiadomości osoba ta zechce wziąć udział w przyszłych rekrutacjach.

Czytaj więcej:

direct search – na czym polega

direct search, kandydat na pracownika, metody rekrutacji, rekrutacja, rekruter, rynek pracy, Artykuły15.01.2023

Direct Search – na czym polega ta metoda rekrutacji?

headhunting - na czym polega

headhunting, metody rekrutacji, rekrutacja, rynek pracy, Artykuły13.01.2023

Headhunting – na czym polega?

dane osobowe z rekrutacji

payroll consulting, proces rekrutacyjny, rekrutacja, Artykuły19.09.2022

Jak długo możemy przechowywać dane osobowe z procesu rekrutacyjnego?

Elastyczny manager, cechy dobrego managera,

błędy w rekrutacji, metody rekrutacji, porady dla pracodawcy, porady hr, rekrutacja, Artykuły22.02.2022

Jak poinformować kandydata o nieprzyjęciu do pracy? [Wzór]

jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną

cv, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły11.12.2022

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Okiem rekrutera

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.