Monika, Artykuły, hr, rekrutacja, 16.01.2024

Poradnik: Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niego przygotować?

3 min.

Drugi etap rozmowy rekrutacyjnej

Przed Tobą druga rozmowa kwalifikacyjna? Gratulacje! To znaczy, że rekruter widzi w Tobie potencjalnego członka zespołu. Czeka Cię jednak jeszcze „dogrywka”. Łatwo nie będzie – na tym etapie liczą się nie tylko kompetencje twarde, ale także kreatywność, zaangażowanie, charyzma i doskonałe przygotowanie. Sprawdź, jak przebiega drugi etap rekrutacji i co zrobić, żeby zwiększyć szansę na otrzymanie zatrudnienia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego drugi etap rekrutacji jest tak istotny z perspektywy pracodawcy?
  • czym druga rozmowa kwalifikacyjna różni się od pierwszej?
  • jak się przygotować do kolejnego spotkania z rekruterem?

Dlaczego firmy organizują drugi etap rekrutacji?

Kandydaci, którzy otrzymali zaproszenie na kolejną rozmowę kwalifikacyjną, często zadają sobie pytanie: czy jedno spotkanie nie wystarczy, żeby wyłonić najlepszą osobę? W niektórych przypadkach rzeczywiście rekruter już po pierwszej rozmowie jest w stanie zweryfikować kompetencje kandydatów, ocenić ich motywację i potencjał rozwojowy, wskazując osobę, która w jego ocenie będzie najlepsza na danym stanowisku. Zdarzają się jednak takie rekrutacje, gdzie konieczna jest pogłębiona ocena kandydatów. Dotyczy to w szczególności stanowisk kierowniczych oraz tych, które wymagają dużej samodzielności.

Aplikując na ogłoszenie, musisz mieć świadomość, że rekrutacja, w której uczestniczysz, może być kilkuetapowa. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim wykorzystać ten czas, aby jak najlepiej poznać kulturę organizacji i przyszłe obowiązki.

Druga rozmowa kwalifikacyjna to coraz częstsza praktyka, wynikająca z chęci jak najlepszego dopasowania kandydatów. Pomaga zminimalizować ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby. Informacje zdobyte podczas drugiego etapu rekrutacji pozwalają na dokładniejszą ocenę, czy kandydat spełnia wszystkie oczekiwania i potrzeby firmy.

Dłuższy proces rekrutacyjny to także sprawdzian motywacji kandydatów. Dzięki temu do ostatniego etapu przejdą ci, którzy są najbardziej zdeterminowani. W ten sposób można odsiać kandydatów, którzy nie wykazują odpowiednio wysokiego poziomu zaangażowania.

Druga rozmowa kwalifikacyjna – czym się różni od pierwszej?

Pogłębione pytania

Podczas drugiego etapu rekrutacji mogą paść pytania, które pozwolą jeszcze lepiej przeanalizować Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe. Pracodawca może położyć nacisk na konkretne aspekty pracy i oczekiwać bardziej szczegółowych odpowiedzi.

Spotkanie z kluczowymi decydentami

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj spotkanie wyłącznie z rekruterem. W drugim etapie często uczestniczą także kluczowi decydenci, np. przełożony lub osoba zarządzająca działem, w którym masz potencjalnie pracować.

Testy kompetencji

Drugi etap rekrutacji ma bardziej praktyczny charakter. Możesz zostać poproszony o wykonanie jakiegoś zadania czy rozwiązanie wskazanego problemu. Dzięki temu rekruter może ocenić Twój styl pracy i sprawdzić, czy posiadasz konkretne umiejętności wymagane na danym stanowisku, a także jak radzisz sobie z pracą pod presją czasu czy zarządzaniem zespołem. Dużą popularnością, zwłaszcza w procesach rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie, cieszą się sesje Assessment Center, podczas których kandydaci są oceniani przez certyfikowanych asesorów.

Dokładniejsza ocena dopasowania do kultury firmy

Podczas drugiej rozmowy kwalifikacyjnej kandydat bardzo często ma okazję spotkać się z członkami zespołu, z którym będzie współpracować. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu z innymi osobami zatrudnionymi w danej organizacji można uniknąć konfliktów kulturowych i stworzyć środowisko pracy sprzyjające efektywnej współpracy.

Pytania dotyczące rozwoju zawodowego

Podczas drugiej rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może zapytać bardziej szczegółowo o Twoje plany związane z rozwojem zawodowym i długoterminowymi celami w kontekście pracy w danej organizacji. Jeśli pracodawca ma konkretny projekt lub zadanie, w którym chciałby, abyś brał udział, drugi etap może obejmować bardziej szczegółowe rozmowy na ten temat.

Negocjacje

W wielu przypadkach drugi etap rekrutacji to czas na negocjacje z pracodawcą, dotyczące przede wszystkim wynagrodzenia, ale także pakietu benefitów oraz innych elementów, które wpływają na podjęcie decyzji o przyjęciu oferty zatrudnienia.

Jak się przygotować do drugiej rozmowy kwalifikacyjnej? 3 rzeczy, o których warto pamiętać

  • Zbierz jak najwięcej informacji o firmie i stanowisku, na które aplikujesz

Być może już odrobiłeś tę lekcję. Jeśli nie, to ostatni moment, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o historii i misji organizacji, oferowanych produktach czy usługach, a także najnowszych wydarzeniach z życia firmy. Znajomość tych informacji pokaże, że jesteś zaangażowany i szczerze zainteresowany pracą w danym miejscu. Ułatwi Ci także odpowiedź na pytania dotyczące tego, gdzie widzisz się za parę lat w firmie.

  • Przeanalizuj jeszcze raz ogłoszenie o pracę

Przypomnij sobie najważniejsze wymagania pracodawcy i pokaż, że jesteś idealnym kandydatem. Pamiętaj, że każdą umiejętność warto podeprzeć przykładami, które zademonstrują Twoje umiejętności.

  • Przygotuj się do zadań symulacyjnych

Najczęstsze zadania, które pojawiają się w trakcie sesji Assessment Center to: koszyk zadań, studium przypadku, prezentacja, rozmowa z podwładnym i dyskusja grupowa. Przed drugą rozmową kwalifikacyjną warto więc potrenować przygotowywanie krótkich wystąpień na zadany temat, prowadzenie rozmów oceniająco-korygujących i priorytetyzację zadań. Pamiętaj, że na drugim etapie rekrutacji możesz spotkać się z innymi kandydatami. Bądź przygotowany nie tylko na rywalizację, ale także współpracę przy realizacji danego zadania.

Drugi etap rekrutacji – podsumowanie

  • Drugi etap rekrutacji jest bardzo istotny z punktu widzenia pracodawcy. Jego zaletą jest możliwość dokładniejszego i bardziej kompleksowego podejścia do oceny kandydatów, co pozwala firmie na jeszcze lepsze dopasowanie pracowników.
  • Drugi etap to także szansa dla kandydatów. Dzięki temu mogą ocenić, czy rzeczywiście chcą być częścią danej organizacji.

Czytaj więcej:

Błędy popełniane podczas rozmowy rekrutacyjnej

błędy w rekrutacji, Artykuły13.02.2022

Poradnik: Błędy popełniane podczas rozmowy rekrutacyjnej

Jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

jak znaleźć pracę, Artykuły29.11.2021

Poradnik: Jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

Jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych na rozmowie kwalifikacyjnej?

hr, Artykuły21.03.2022

Poradnik: Jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nowa normalność w świecie hr

porady dla pracowników, Artykuły04.05.2022

Poradnik: Jak zachowywać się podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Kandydatka czeka na rozmowę rekrutacyjną

porady rekrutacyjne, Artykuły07.09.2021

Poradnik: Jakie pytania padają na rozmowie rekrutacyjnej?

plan na karierę

kariera, Artykuły19.04.2022

Poradnik: Kariera z planem w dłoni

Od czego zacząć poszukiwania pracy w internecie

Artykuły13.08.2021

Poradnik: Od czego zacząć poszukiwania pracy w internecie?

kandydatka podczas etapu kontaktu telefonicznego

etapy rekrutacji, Artykuły01.10.2021

Poradnik: Proces rekrutacyjny – etapy weryfikacji kandydatów

mocne i słabe strony

rekrutacja, Artykuły28.03.2022

Poradnik: Rozmowa kwalifikacyjna – jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.