Artykuły, branża finansowa, finance, finanse, hr, 22.02.2023

Praca kontrolera finansowego – obowiązki, wymagania, zarobki

5 min.

kontroler finansowy, wykresy

Jakich kompetencji i cech poszukują pracodawcy na stanowisko kontrolera finansowego? Jakie są aktualne widełki na stanowiskach junior, mid i senior?

Controlling to jedno z najskuteczniejszych narzędzi biznesowych. Analiza przepływów środków finansowych może wpłynąć na poprawę rentowności firmy i wzrost konkurencyjności całej organizacji. To zadanie dla specjalisty ds. kontroli kosztów. Sprawdź, jak zostać kontrolerem finansowym i ile zarabia osoba zatrudniona na tym stanowisku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać kontrolerem finansowym;
 • ile zarabia kontroler finansowy;
 • jakie są obowiązki osoby zatrudnionej na stanowisku kontrolera finansowego;
 • jak znaleźć pracę w obszarze kontrolingu finansowego.

Kim jest kontroler finansowy i czym się zajmuje?

Kontroler finansowy to osoba odpowiedzialna za sprawowanie nadzoru nad finansami przedsiębiorstwa. Rola kontrolerów mocno ewoluowała w ciągu ostatnich lat. Jeszcze stosunkowo niedawno niewiele firm inwestowało w narzędzia do controllingu i zatrudniało specjalistów zajmujących się analizą przepływów środków finansowych, sięgając po tę formę wsparcia dopiero w sytuacji kryzysowej. Dziś kontrolerzy finansowi są postrzegani jako pełnoprawni partnerzy biznesowi, niezbędni w strukturze firmy.

Wymagania pracodawcy na stanowisko kontrolera finansowego

Do pracy na stanowisku kontrolera finansowego konieczne jest wyższe wykształcenie. Ze względu na to, że osoba zatrudniona na tym stanowisku na co dzień zajmuje się m.in. wykonywaniem złożonych analiz finansowych, największe szanse na zatrudnienie mają absolwenci takich kierunków jak: ekonomia oraz finanse i rachunkowość.

W pracy kontrolera niezbędna jest znajomość zagadnień związanych z księgowością oraz finansami. Najbardziej poszukiwane cechy to: analityczny umysł, ciągła chęć rozwoju oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych a także skrupulatność, dokładność i uporządkowanie. Na stanowiskach seniorskich/kierowniczych oczekuje się dodatkowo doświadczenia w samodzielnym zarządzaniu projektami kontrolingowymi, otwartej postawy, wychodzenia z inicjatywą oraz chęci przedstawiania własnych pomysłów i wniosków. Taka osoba powinna pełnić rolę business partnera, z którym można skonfrontować swoje pomysły i uzyskać rzetelne liczbowe dane.

W niektórych obszarach (np. w produkcji czy nieruchomościach) szczególnie istotna jest zbieżność branżowa. Dobra znajomość rynku ułatwia bowiem tworzenie prognoz i analiz oraz podejmowanie trafnych decyzji inwestycyjnych.

Dodatkowe kompetencje twarde, którymi powinien wykazać się kandydat lub kandydatka na stanowisko kontrolera finansowego, to: doskonała znajomość narzędzi IT dla rachunkowości oraz pakietu MS Office (w szczególności MS Excel).

Większość pracodawców oczekuje także umiejętności posługiwania się językiem obcym (głównie angielskim). Poziom znajomości języka jest uzależniony m.in. od tego, w jakiej branży i na jakim obszarze działa firma.

Dodatkowym atutem będą certyfikaty potwierdzające praktyczne umiejętności analizy finansowej i zarządzania ryzykiem, np. certyfikat ACCA, CIMA, CFA lub CIA.

Kontroler finansowy – zakres obowiązków

Kontrolerzy pełnią w przedsiębiorstwie dwie podstawowe funkcje: nadzorczą i doradczą.

Do najczęstszych obowiązków kontrolera finansowego należy:

 • współtworzenie budżetu firmy;
 • analiza rentowności przedsiębiorstwa;
 • prognozowanie wyników finansowych;
 • kontrola przychodów firmowych;
 • sprawowanie kontroli nad działaniami inwestycyjnymi;
 • optymalizacja kosztów firmowych;
 • ocena konsekwencji finansowych decyzji biznesowych;
 • współpraca z innymi działami.

Zadania kontrolera finansowego mogą się różnić w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, branży, w której działa firma, struktury organizacyjnej, a także aktualnych celów biznesowych.

Cechy idealnego kandydata na stanowisko kontrolera finansowego

Analityczny umysł, doskonała organizacja pracy, samodzielność i skrupulatność – to cechy idealnego kandydata na stanowisko kontrolera finansowego. Osoba zajmująca się kontrolą budżetów, analizą struktury kosztowej i przepływów pieniężnych musi mieć także silną orientację na osiąganie wyników. Kontroler finansowy powinien mieć również wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne, ponieważ do jego zadań należy ścisła współpraca z zarządem, księgowością oraz innymi działami w firmie.

Ile zarabia kontroler finansowy i od czego zależy wysokość pensji?

Wysokość wynagrodzenia na stanowisku kontrolera finansowego jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od branży, doświadczenia zawodowego oraz wielkości organizacji. Osoby stawiające pierwsze kroki w zawodzie, np. młodszy kontroler finansowy czy junior financial controller mogą liczyć na zarobki od 10 000 zł do 13 000 zł brutto. Pracownicy z nieco większym doświadczeniem w branży, na stanowisku MID zazwyczaj otrzymują pensję w wysokości 14 000 – 17 000 zł brutto. Seniorzy, czyli osoby, które mają kompetencje, które umożliwiają im prowadzenie indywidualnych projektów kontrolingowych, mogą liczyć na pensję w przedziale od 18 000 – 22 000 zł brutto lub więcej.

Kontroler finansowy – gdzie może znaleźć pracę?

Praca na stanowisku kontrolera finansowego to odpowiedzialne zajęcie, które daje spore możliwości rozwoju zawodowego.

Kontrolerzy finansowi znajdują zatrudnienie w firmach z wielu branż, m.in. produkcyjnej, nieruchomościowej czy FCMG. Specjalista ds. kontrolingu może także szukać pracy w sektorze finansów publicznych, w instytucjach finansowych, takich jak banki czy firmy ubezpieczeniowe.

Jak szukać pracy w tym zawodzie? W ofertach można znaleźć zróżnicowane nazewnictwo np. specjalista ds. kontroli kosztów, kontroler polityki finansów, kontroler biznesowy, kontroler operacyjny czy specjalista ds. controllingu. W firmach o zasięgu międzynarodowym można spotkać się także z rekrutacją na stanowisko financial controller, FP&A Analyst, Business Controller. Nazwy stanowisk mogą też wskazywać na obszar specjalizacji np.: Sales Controller lub Plant Financial Controller, Commercial Controller czy Procurement Controller.

Zapoznaj się z ofertami pracy dla kontrolerów finansowych od firm partnerskich HRK lub zostaw nam swoje CV. Weźmiemy je pod uwagę w kolejnych rekrutacjach.

Szukasz kontrolerów finansowych do swojej organizacji? Zespół HRK Finance zrealizował tysiące podobnych projektów dla firm z wielu branż. Znajdziemy dla Ciebie pracowników, którzy najlepiej pasują do Twoich oczekiwań. Wśród najczęściej obsadzanych stanowisk znajdziesz m.in. kontrolera finansowego/biznesowego. Specjalizujemy się także w rekrutacji kadry menedżerskiej.

Czytaj więcej:

Zmiany na rynku pracy w instytucjach finansowych

finance, Artykuły18.10.2021

Zmiany na rynku pracy w instytucjach finansowych

aktuariusz - kim jest

Analiza, Artykuły25.05.2022

Aktuariusz – kim jest? Zarobki, wymagania i obowiązki

insurtech, ubezpieczenia

branża ubezpieczeniowa, Artykuły11.08.2018

InsurTech – wyzwanie dla branży ubezpieczeń?

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

porady dla pracowników, Artykuły07.06.2022

Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.