Artykuły, branża finansowa, finance, finanse, rynek pracy, widełki płacowe, zarobki, 08.03.2022

Stanowisko: księgowy – charakterystyka zawodu

5 min.

Stanowisko: księgowy – charakterystyka zawodu

Poznaj wymagania na stanowisku księgowego, jego obowiązki oraz zarobki. Dowiedz się jakie perspektywy rozwoju osoba pracująca w tym zawodzie.

Praca na stanowisku księgowego wymaga posiadania odpowiedniego zestawu kompetencji twardych i miękkich. Kto może zostać księgowym? Czym na co dzień zajmuje się osoba pracująca na tym stanowisku? Czy może liczyć na rozwój kariery w Polsce i za granicą? Sprawdź!

Kim jest księgowy? Opis stanowiska pracy księgowego

Zawód księgowego należy do zawodów zaufania publicznego. Osoby zatrudnione na tym stanowisku wykonują odpowiedzialne zadania, które mają wpływ na działanie wielu firm państwowych i niezależnych podmiotów gospodarczych. Do roku 2014, do rozpoczęcia pracy w zawodzie konieczne było posiadanie certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministerstwo Finansów. Obecnie zawód księgowego nie jest uregulowany prawnie, co oznacza, że pracę w zawodzie może podjąć każda osoba niezależnie od posiadanego wykształcenia (aczkolwiek do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych i rozliczeń podatkowych niezbędna jest wiedza prawno-księgowa, którą najłatwiej zdobyć w trakcie studiów na kierunku finansów, ekonomii czy rachunkowości).

Wymagania na stanowisku księgowego

Wśród wymagań stawianych osobom zatrudnianym na stanowisku księgowego można znaleźć m.in.:

 • wykształcenie średnie lub wyższe w obszarze ekonomii, rachunkowości lub finansów;
 • znajomość prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości oraz innych dokumentów umożliwiających pracę w zawodzie;
 • znajomość programów księgowych;
 • dobra znajomość programu MS Excel.

Dodatkowym atutem może być znajomość języków obcych (zwłaszcza w organizacjach o zasięgu międzynarodowym). Osoby szukające pracy jako starszy księgowy muszą być przygotowane na to, że jednym z wymagań będzie określone doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku np. w biurze rachunkowym.

Pracodawcy oczekują, że osoba pracująca na stanowisku księgowego będzie: rzetelna, skrupulatna i dokładna. Jedną z kluczowych kompetencji miękkich w zawodzie księgowego jest doskonała organizacja pracy. Na stanowisku księgowego sprawdzą się osoby, które posiadają analityczny umysł.

Obowiązki księgowego

Do obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku księgowego należy m.in.:

 • prowadzenie ksiąg rachunkowych;
 • sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych;
 • przygotowywanie raportów dla takich organów jak GUS;
 • sporządzanie deklaracji podatkowych;
 • prowadzenie  dokumentacji księgowej;
 • monitorowanie zmian w prawie podatkowym;
 • tworzenie sprawozdań finansowych dla zarządu;
 • współpraca z pozostałymi działami firmy.

Zawód księgowy: zarobki

Na wysokość zarobków księgowego wpływa m.in. wykształcenie i doświadczenie. Osoby z wyższym wykształceniem z udokumentowanym stażem pracy w zawodzie mogą liczyć na odpowiednio wyższe zarobki. Średnia pensja księgowego uzależniona jest także od lokalizacji firmy oraz liczby zatrudnianych w niej pracowników. Osoby zatrudnione na stanowisku księgowego mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne wynagrodzenie, ale także bogaty pakiet benefitów (np. prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, dodatkowe zajęcia z języków obcych, a nawet trzynastą pensję). Wiele zależy od wielkości firmy i miejsca zatrudnienia.

Perspektywy rozwoju

Na stronie HRK znajdziesz oferty pracy zarówno dla osób, które dopiero zaczynają karierę w branży księgowej, jak i osób, które mają bogate doświadczenie w branży, ale szukają zmiany zawodowej. Zapotrzebowanie na księgowych stale rośnie. Z ich usług korzystają nie tylko korporacje o zasięgu międzynarodowym, ale także lokalne firmy i osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Księgowi pracują na etacie lub świadczą pracę na podstawie umowy B2B m.in. w szkołach, urzędach, instytucjach państwowych czy firmach handlowo-usługowych. Dla naszych klientów poszukujemy pracowników z wielu województw.

Przykładowe oferty pracy dla księgowego na HRK:

 • młodszy księgowy;
 • junior accountant;
 • specjalista ds. księgowości;
 • samodzielny księgowy;
 • starszy księgowy;
 • główny księgowy;
 • lider zespołu księgowości;
 • chief accountant.

Więcej informacji o prowadzonych przez nas rekrutacjach znajdziesz w zakładce: znajdź pracę.

Czytaj więcej:

kontroler finansowy, wykresy

branża finansowa, finance, finanse, hr, Artykuły22.02.2023

Praca kontrolera finansowego – obowiązki, wymagania, zarobki

audyt kompetencji sprzedażowych

branża finansowa, compliance, finanse, Artykuły21.03.2023

Praca compliance officera – zakres obowiązków, rola w organizacji i zarobki

Zmiany na rynku pracy w instytucjach finansowych

finance, finanse, rynek finansowy, rynek pracy, Artykuły18.10.2021

Zmiany na rynku pracy w instytucjach finansowych

insurtech, ubezpieczenia

branża ubezpieczeniowa, financial markets, finanse, Artykuły11.08.2018

InsurTech – wyzwanie dla branży ubezpieczeń?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.