Artykuły, hr, rekrutacja, Rozwój, rozwój zawodowy, rynek pracy, 01.12.2018

Zawody pożądane w life sciences

3 min.

life science, pharma, zawody

Branża life sciences przeżywa rozkwit – nie tylko ekonomiczny, ale również rekrutacyjny. Kogo szuka branża?

Life Sciences to hasło, które na dobre zadomowiło się w słowniku – dziedzina ta łączy biologię, biotechnologię, genomikę, proteomikę, farmację, biomedycynę, bioinformatykę, które przy wykorzystaniu nieustannie rozwijających się nowych technologii są w stanie stworzyć innowacyjne produkty czy rozwiązania, mające na celu m.in. podwyższyć nasz standard życia. Branża, by tego dokonać, jednak potrzebuje specjalistów – za ich pozyskanie jest w stanie zapłacić krocie. Przedstawiamy trzy zawodowy, które obecnie są najczęściej poszukiwane przez przedstawicieli life sciences.

Product Manager/Brand Manager

Do zadań osoby pracującej na tym stanowisku należą m.in. opracowanie, wdrażanie i koordynowanie strategii zarządzanych produktów, ich rozwój i promowanie, opracowywanie planów operacyjnych aktywności marketingowej, optymalne dobieranie narzędzi promocyjnych, prowadzenie szkoleń dla zespołów sprzedaży, przygotowywanie analiz i interpretacji wyników badań rynku czy też planowanie i realizacja budżetu poszczególnych produktów. Ze względu na zakres zadań osoba ta powinna charakteryzować się 3-5 letnim doświadczeniem na podobnym stanowisku, zwłaszcza w rozwoju produktów na rynku, a także wiedzą z zakresu rozwoju produktów i zazwyczaj bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Stanowisko to obecnie dzieli się na dwa obszary: zarządzania produktem OTC i suplementami diety oraz zarzadzania produktem RX. Osoby zatrudnione na stanowisku Brand Managera OTC, oprócz tych podstawowych zadań, odpowiadają również za tworzenie kampanii marketingowych w telewizji, radiu oraz social mediach, które poprzez swoją specyfikę docierają do szerszej grupy odbiorców. Z kolei Product Manager RX odpowiada za kierowanie produktem w dużej mierze opierającym się na zasadzie kontaktu z Key Opinion Leaderami w danym obszarze terapeutycznym. Zarobki na tym stanowisku wynoszą zazwyczaj od 10 000 zł brutto, na pozycjach juniorskich, do +20 000 zł brutto na stanowiskach seniorskich.

Przedstawiciel medyczny

Jako przedstawiciel firmy farmaceutycznej czy wytwarzającej sprzęt i artykuły medyczne, osoba odpowiada za promocję i sprzedaż produktów firmy, stąd musi dbać o nawiązywanie i utrzymywanie stałych relacji z lekarzami, dyrektorami szpitali, pracownikami aptek czy przedstawicielami środowiska medycznego i farmaceutycznego. Do głównych zadań należy więc promowanie produktów, ich sprzedaż, organizowanie eventów, konferencji, czy też szkolenie farmaceutów. W przypadku stanowiska Przedstawiciela Medycznego koncerny farmaceutyczne nie wymagają od kandydatów wykształcenia medycznego bądź okołomedycznego, natomiast takowe z pewnością będzie dużym atutem. Istotnym czynnikiem będzie doświadczenie kandydata w pracy na stanowisku handlowym, znajomość technik sprzedaży oraz posiadanie prawa jazdy kat. B. Poziom wynagrodzenia podstawowego na tym stanowisku wynosi od 5000 zł brutto, natomiast ważnym składnikiem wynagrodzenia wypływającym pozytywnie na motywację kandydata jest prowizja od sprzedaży.

Medical Science Liaison

Ciekawym stanowiskiem jest Medical Science Liaison, łączące cechy stanowiska naukowego ze stanowiskiem sprzedażowym. Osoba ta odpowiada za nieustanny kontakt z leaderami opinii, wdrażanie strategii medycznych, przygotowanie i prezentację informacji medycznych tworzonych we współpracy ze środowiskiem medycznym, prowadzenie projektów naukowych czy edukacyjnych, czy też za szkolenia, konferencje oraz przygotowywanie raportów i zestawień branżowych. Dodatkowo, do zadań tej osoby należy wspieranie działów sprzedaży w zakresie promowania produktów. Ze względu na rangę tego stanowiska firmy decydują się na zatrudnienie w tym obszarze kandydatów z dużą wiedzą, doświadczeniem, a także gotowością do częstych wyjazdów służbowych. Pożądana jest znajomość podstaw prowadzenia badań klinicznych i statystyki medycznej, zasad EBM oraz interpretacji wyników badań klinicznych. Oczywiście, ze względu na charakter reprezentacyjnych tego stanowiska ważne są kompetencje miękkie, takie jak łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętności organizacyjne, negocjacyjne, czy nawet budowania długofalowych relacji. Decydując się na to stanowisko można liczyć na wynagrodzenie w wysokości 12 000 – 18 000 zł brutto.

Czytaj więcej:

Wysokie zarobki już na starcie, zarobki, pieniądze

branża farmaceutyczna, praca w farmacji, rynek farmaceutyczny, Artykuły10.04.2018

Wysokie zarobki już na starcie? Branża farmaceutyczna oferuje jedne z najwyższych wynagrodzeń

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

porady dla pracowników, porady hr, przebranżowienie, rozwój kariery, rozwój osobisty, rozwój zawodowy, rynek pracy, zmiana stanowiska, Artykuły07.06.2022

Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?

Rynek medyczny w kryzysie zdrowia

branża farmaceutyczna, praca w farmacji, rynek farmaceutyczny, Artykuły16.05.2022

Pracodawcy w branży farmaceutycznej coraz bardziej elastyczni

Praca zdalna: szansa czy zagrożenie?

doradztwo personalne, kariera, rozwój kariery, rozwój zawodowy, rynek pracy, Artykuły15.06.2018

Czy planowanie kariery ma sens?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.