Artykuły, języki obce w pracy, rekrutacja, ssc bpo, 01.02.2022

Znasz języki obce? W tej branży znajdziesz pracę

5 min.

Znasz języki obce?

Rynek usług outsourcingowych prężnie się rozwija, a pracowników brakuje. Coraz więcej firm z zagranicy decyduje się na przeniesienie swoich usług do Polski. Aby pozyskać pracownika firmy proponują podwyżki wynagrodzeń do 15%, premie uznaniowe w postaci tzw. trzynastek, a kandydatom z zagranicy oferują pakiety relokacyjne.

W sektorze SSC/BPO miniony rok obfitował w dużej mierze w trudne poszukiwania pracowników ze znajomością języka niemieckiego i francuskiego. Pracodawcy poszukują przede wszystkim osób, które znają wspomniane języki, a dodatkowo podsiadają doświadczenie i konkretne umiejętności w obszarze finansowym i bankowym, ze szczególnym uwzględnieniem działów księgowych. Najwięcej wakatów oferują firmy z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Belgii czy Niemiec, które w ostatnim czasie zdecydowały się outsourcować swoje procesy do Polski.

– Największa trudność w zrekrutowaniu właściwych osób polega na tym, że mnogość i szybkość powstawania nowych miejsc pracy zdecydowanie przewyższa ilość kandydatów dostępnych na rynku. Mamy dziś do czynienia z rynkiem kandydata i to jest bardzo mocno odczuwalne. Firmy nieustannie otwierają nowe procesy rekrutacyjne, chcą je szybko realizować, co nie jest łatwe, bo wiele z tych procesów dotyczy takich samych stanowisk – mówi Angelika Grzyb, Team Leader HRK SSC/BPO.

Sytuacja na rynku centrów usług wspólnych zaczyna przypominać sytuację, jaka od dłuższego czasu ma miejsce w sektorze IT – kandydaci otrzymują po kilka ofert pracy tygodniowo, a co za tym idzie, ich oczekiwania wobec potencjalnego nowego pracodawcy są wysokie. Znalezienie odpowiedniego kandydata dodatkowo utrudnia fakt, że osoby kompetentne biorą udział zazwyczaj w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie, a firmy potrzebują pracowników „na już”.

– Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak duża ilością kontrofert. Obecnie ogromnym wyzwaniem jest już samo przekonanie danej osoby do udziału w procesie rekrutacyjnym To jest coś z czym rekruterzy poszukujący pracowników w obszarze SSC/BPO mierzą się na co dzień – mówi ekspertka HRK.

Problem z językami

Aby zaspokoić rynek pracy w obszarze SSC/BPO potrzebna jest większa pula kandydatów ze znajomością języków obcych. Ekspertka HRK ocenia, że polskie szkoły i uczelnie wyższe wciąż przywiązują zbyt małą wagę do edukacji w zakresie języków obcych. – Wielu kandydatów zna dany język obcy, lub nawet kilka, na poziomie podstawowym czy tak zwanym komunikatywnym, jednak z punktu widzenia pracodawców taki poziom nie jest wystarczający. Firmy najczęściej oczekują, że kandydat będzie posługiwał się językiem obcym na poziomie minimum B2 lub C1 – komentuje Angelika Grzyb.

Niewiele firm decyduje się na inwestycję w postaci opłacania pracownikom procesu nauki języka obcego od podstaw, ponieważ osiągnięcie pożądanego przez pracodawcę poziomu komunikacyjnego w języku obcym to proces długotrwały i może zająć nawet około 2-3 lat. Co prawda dofinansowanie do nauki języków obcych stanowi benefit oferowany przez większość organizacji na rynku SSC/BPO, jednak w tym konkretnym przypadku nie wchodzi w grę nauka języka od podstaw.

Szybkie decyzje, podwyżki i trzynastki

Rynek SSC/BPO charakteryzuje w ostatnich miesiącach przyspieszenie procesów decyzyjnych. W krótkim czasie pracodawcy podejmują decyzje o zaproszeniu kandydata do kolejnego etapu procesu, bądź też złożeniu mu oferty zatrudnienia. Bardzo często, aby nie stracić kandydata z powodu kontroferty, firmy oferują wyższy poziom wynagrodzenia.

– Z moich obserwacji wynika, że gdy klientowi zależy na pozyskaniu danego kandydata jest w stanie być elastyczny, szybko podjąć finalną decyzję o zatrudnieniu, a dodatkowo podwyższyć wynagrodzenie. W sektorze SSC/BPO te podwyżki wynoszą przeważnie od 10% do 15%, oczywiście w zależności  od stanowiska i kompetencji kandydata. Podwyżka na takim poziomie jest w stanie skłonić kandydata do przyjęcia oferty – mówi Angelika Grzyb.

Niewątpliwie dużą wartością dodaną dla pracowników centrów usług wspólnych są tzw. trzynastki, wypłacane w formie premii uznaniowej stanowiącej jednokrotność podstawowego wynagrodzenia. Takie rozwiązanie stosuje blisko połowa organizacji, a dodatkowe środki są wypłacane pracownikom najczęściej w pierwszej połowie kolejnego roku kalendarzowego. – Kandydaci mają widzę, które firmy stosują taką formę dodatkowego wynagrodzenia i często już na wczesnym etapie procesu rekrutacyjnego, chcą poznać zasady przyznawania „trzynastek”. W wielu przypadkach zwiększa to ich motywację do udziału w procesie – zauważa ekspertka HRK.

Różne oczekiwania

Większość firm wciąż jeszcze nie wie, jak będzie docelowo wyglądać ich system pracy w ciągu najbliższych kilku miesięcy z uwagi na wciąż nieustabilizowaną sytuację z pandemią. Jak zauważa Angelika Grzyb, większość firm, dla których realizuje procesy rekrutacyjne pracuje obecnie w systemie hybrydowym, jednak nie wyklucza za pewien czas powrotu do biur, czy zwiększenia liczby dni pracy z biura kosztem mniejszej ilości home office. To kłóci się z oczekiwaniami kandydatów, którzy przyzwyczaili się do pracy zdalnej. – Większość kandydatów, z którymi jestem w stałym kontakcie chciałoby pracować w systemie hybrydowym lub zdalnym. Niewiele osób jest zainteresowanych powrotem do biura w 100%. Z kolei pracodawcy w dłuższej perspektywie oczekują powrotów do biur – podsumowuje Angelika Grzyb.

Czytaj więcej:

life science, pharma, zawody

hr, Artykuły01.12.2018

Zawody pożądane w life sciences

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

porady dla pracowników, Artykuły07.06.2022

Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?

Młody chłopak odbywa staż zawodowy

młodzi na rynku pracy, Artykuły12.08.2021

Staż zawodowy – wszystko, co musisz wiedzieć (zarobki, czas trwania)

Te zawody zrewolucjonizują rynek, zawody, rynek

branża it, Artykuły30.05.2018

Te zawody zrewolucjonizują rynek

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.