Monika, Raporty, e-book hr, payroll consulting, wojna na ukrainie, 15.03.2022

Legalizacja pobytu i zatrudnienie ukraińskich uchodźców

1 min.

legalizacja pobytu, pracownicy z Ukrainy, pracownik

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Od tego czasu polską granicę codziennie przekraczają dziesiątki tysięcy ukraińskich obywateli, którzy szukają w Polsce schronienia przed wojną. W wyniku wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i miejsc pracy. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni trwania konfliktu zbrojnego do naszego kraju przybyło ponad milion uchodźców. W odpowiedzi na trudną sytuację Ukraińców przebywających w Polsce, polski Rząd opracował i przyjął „Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”, której zapisy mają ułatwić społeczności ukraińskiej m.in. zalegalizowanie pobytu w Polsce, podjęcie legalnej pracy zarobkowej, czy też korzystanie z opieki zdrowotnej. Zgodnie z powyższą regulacją obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. ubiegać się o nadanie numeru PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie również pobyt dzieci urodzonych w Polsce przez Ukrainki uciekające przed wojną, a legalny pobyt Ukraińców, którzy byli w Polsce przed atakiem, będzie przedłużany. Ukraińscy uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach oraz uczelniach. Co ważne, zawarta w specustawie pomoc obywatelom Ukrainy nie jest związana ze statusem uchodźcy. Status uchodźcy jest odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców. Kluczowa jest informacja, że osoba której został nadany status uchodźcy nie ma dostępu do rynku pracy. Pytań o sposoby legalizacji pobytu obywateli Ukrainy w Polsce jest wiele. Podobnie jak pytań, dotyczących możliwości zatrudniania tych osób. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na najważniejsze pytania, przygotowaliśmy niniejsze opracowanie.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.