Artykuły, dobre praktyki, ekologiczne biuro, employer branding, esg, porady dla pracodawców, porady hr, praca, rynek pracy, 22.09.2022

ESG a rynek pracy

3 min.

esg a rynek pracy

Jakie kompetencje są poszukiwane w zespołach ESG? Czy stosunek do ESG może wpływać na wizerunek pracodawcy w oczach kandydata?

Koncepcja zrównoważonego rozwoju biznesu wraz ze wszystkimi wartościami jakie niesie, jest bardzo ważna dla gospodarki przyszłości. Jej praktyczne wdrożenie, pomimo oczywistych korzyści i absolutnej konieczności zmian, generuje wiele obowiązków. A co za tym idzie inwestycje w nowe kompetencje i rozwój działów dbających zarówno o aspekty środowiskowe, jak i społeczne, czy też ład korporacyjny.

W szczególnej sytuacji są instytucje finansowe, których wpływ na rynek jest kluczowy, a tym samym ich rola w egzekwowaniu zasad wdrożenia idei zrównoważonego rozwoju od klientów czy partnerów biznesowych. Od konsekwencji, ale też kompetencji pracowników działów odpowiadających za przestrzeganie regulacji ESG będzie zależał przebieg tej transformacji.

Potrzeba nowych kompetencji

Chociaż temat regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju jest obecny w przestrzeni publicznej od wielu lat to jednak odpowiedzialność za poszczególne aspekty była mocno rozproszona strukturalnie. Zbudowanie zespołów dedykowanych ESG jest dużym wyzwaniem. Przede wszystkim ze względu na nowe zadania, które narzucają oficjalne rozporządzenia czy rekomendacje. Z jednej strony obserwujemy transformacje niektórych działów, z drugiej dostrzegamy konieczność rekrutacji osób z rynku.

To dobra wiadomość dla kandydatów, którzy mają doświadczenie lub wykształcenie związane z inżynierią środowiskową, ochroną środowiska czy odnawialnymi źródłami energii. Ich kompetencje i wiedza stają się niezbędne nie tylko w obszarze raportowym, ale i proceduralnym. O pracę nie muszą martwić się osoby, które zajmują się taksonomią, bądź chcą się rozwijać w tym kierunku. Obowiązki raportowe stają się problemem dla wielu przedsiębiorców, którzy dotąd nie podlegali takim regulacjom i nie budowali odpowiednich kompetencji w ramach organizacji. To z kolei jest dobrym prognostykiem dla firm doradczych, które zapewne już jesienią będą wspierać przedsiębiorstwa już do momentu stworzenia i wdrożenia procedur oraz procesów wewnętrznie. Na pewno nie zabraknie pracy dla działów prawnych, compliance czy governance. Dla wielu osób zajmujących się dotąd CSR naturalne stało się przejście do działów ESG.

Nowe kryterium wyboru pracodawcy

Jednakże ESG ma także inny wymiar. Dla coraz większej liczby kandydatów wartości, które są zdefiniowane w filarach zrównoważonego rozwoju biznesu, są coraz ważniejsze i mogą determinować ich wybory rekrutacyjne. Wrażliwość na kwestie związane z ekologią, poszanowaniem praw człowieka, czy zapewnieniem równości w traktowaniu innych ludzi, staje się coraz bardziej istotna w strefie prywatnej wielu osób, które nie tylko oczekują podobnych postaw od pracodawców, ale też tego, że poprzez podejmowane decyzje będą wpływać na otoczenie.

Nie sposób ocenić ile osób obecnie świadomie wybiera firmy przyjazne środowisku, angażujące się w akcje związane z prawami człowieka, pomoc grupom wymagającym wsparcia. Niewątpliwie aktywne w tych aspektach organizacje cieszą się większą rozpoznawalnością i są często wskazywane przez kandydatów, jako firmy pierwszego wyboru. Ten trend może się pogłębiać, ponieważ stajemy się coraz bardziej świadomym społeczeństwem, wyczulonym na przejawy nieodpowiedzialności czy ochrony partykularnych celów. Zmiany klimatyczne doświadczają każdego z nas, coraz bardziej zdecydowanie domagamy się szacunku i równości dla wszystkich grup społecznych. Dbałość o parytety wynika nie tylko z polityk korporacyjnych, ale też oczekiwań pracowników, aby osoby nimi zarządzające były reprezentatywne. Powoduje to, iż niedbałość o środowisko stała się niemodna i skutki takich zaniedbań budzą potępienie. Zarządy zdominowane przez reprezentantów jednej płci generują pytania o kulturę organizacyjną i relacje w firmie. Oczywiście, należy podkreślić, że mówimy o osobach, które mają komfort wyboru miejsca pracy, ale z uwagi na rynek pracy, który w wielu dziedzinach jest rynkiem kandydata, ten trend może być w przyszłości dominujący.

Spójność misji, wizji, strategii oraz działań

W dobie powszechnego dostępu do informacji istotne jest, aby deklaratywne wartości były tymi rzeczywistymi. Pracodawcy powinni mieć świadomość, że opinie o kulturach organizacyjnych firm są dostępne m.in. na forach internetowych, ale też obecne w przekazach bezpośrednich czy pośrednich. Najczęściej kandydaci do pracy pytają swoich znajomych, jak się pracuje w danym miejscu. Sytuacja, gdy głoszona misja, wizja i strategia firmy odbiegają od rzeczywistości, powoduje podważenie zaufania potencjalnych pracowników co do wszystkich innych elementów oferowanych przez pracodawcę.

Autorka: Magdalena Bylinowicz, Senior Executive Director HRK 

Czytaj więcej:

benefity dla pracowników

benefity pracownicze, hr, motywowanie pracownika, porady dla pracodawców, porady hr, Artykuły15.02.2023

Benefity dla pracowników w pracy – pomysły, przykłady

Atmosfera w pracy, sposób komunikacji, motywacja, dobre relacje

atmosfera w pracy, ocena pracownicza, porady dla pracodawcy, porady hr, Artykuły02.07.2021

Atmosfera w pracy – jak wpływa na funkcjonowanie firmy?

stres w pracy

porady hr, raport HRK, stres w pracy, Case study19.04.2022

Case study: Stres w pracy. Holistyczne podejście

Czy czas odrzucić XIX-wieczny model pracy?

biznes, doradztwo personalne, porady hr, praca managera, rynek pracy, strategia hr, trendy hr, zarządzanie, Artykuły02.01.2022

Czy czas odrzucić XIX-wieczny model pracy?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.