Monika, Artykuły, rekrutacja, 15.01.2024

Narzędzia rekrutacyjne poprawiające efektywność

4 min.

Rekruterka pokazuje narzędzia rekrutacyjne

Rekrutacja, choć z pozoru wydaje się prostym zadaniem, w rzeczywistości jest skomplikowanym procesem, który wymaga sprawnego zarządzania. Realizacja wielu zadań jednocześnie bywa wyzwaniem, dlatego warto je sobie ułatwić korzystając z rozwiązań stworzonych dla działów HR. Należą do nich narzędzia rekrutacyjne, które skutecznie mogą wesprzeć proces rekrutacyjny.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak narzędzia rekrutacyjne mogą wspierać pracę działów HR,
 • w jaki sposób zoptymalizować proces rekrutacji,
 • jakie są skuteczne narzędzia rekrutacyjne,
 • z których narzędzi warto korzystać w codziennej pracy.

Narzędzia rekrutacyjne, z których warto skorzystać

Na rynku jest tak wiele narzędzi rekrutacyjnych, że wybór odpowiednich bywa trudnym zadaniem. Podpowiadamy więc, które są godne zainteresowania!

Systemy ATS – optymalizacja procesu rekrutacji

Systemy ATS (Applicant Tracking System) to narzędzia rekrutacyjne, bez których trudno wyobrazić sobie sprawną rekrutację w dużym przedsiębiorstwie. Oferują one wsparcie poprzez ułatwienie i częściową automatyzację wielu kluczowych zadań, w tym pozyskiwania kandydatów, ocenę ich umiejętności, komunikację czy nawet raportowanie wskaźników rekrutacyjnych.

Na rynku nie brakuje coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych systemów ATS. Poniżej możesz zapoznać się z 3 systemami tego typu, które są chętnie używane przez działy HR.

 • Traffit – system pozwala na błyskawiczny wgląd do wszystkich aktywności związanych z rekrutacją danego kandydata, a także notatek stworzonych przez pozostałe osoby biorące udział w procesie rekrutacyjnym. Dzięki temu, że Traffit synchronizuje się z pocztą i kalendarzem, ułatwia wysyłanie wiadomości do kandydatów i umawianie spotkań. Opcja planera pozwala osobie zaproszonej na rozmowę kwalifikacyjną wybrać najlepszy termin rozmowy na podstawie kalendarza rekrutera. Traffit umożliwia także stworzenie ogłoszenia o pracę, a także zaprojektowanie zakładki Kariera na stronie internetowej firmy.
 • Hrlink – przykładowe funkcje, jakie zapewnia to narzędzie to m.in. moduł poleceń pracowniczych, multiposting ogłoszeń rekrutacyjnych, współpraca z zespołem, własne raporty, automatyczne wiadomości czy onboarding;
 • Elevato – to narzędzie, które zapewnia szablony ofert pracy, integrację z zakładką Kariera, system rekomendacji pracowniczych, wspólną baza CV z wielu źródeł, kalendarz spotkań, zaproszenia SMS oraz zgłaszanie potrzeb rekrutacyjnych przez menedżerów;

Narzędzia rekrutacyjne do oceny kandydatów

Celem tych narzędzi rekrutacyjnych jest dokładna ocena umiejętności, predyspozycji i potencjału każdego kandydata, co umożliwia bardziej trafne i efektywne podejście do procesu rekrutacyjnego. Przykładowe narzędzia rekrutacyjne obejmują testy osobowości, które pomagają zrozumieć charakterystykę psychologiczną kandydatów i przeglądy profili społecznych, które analizują ich obecność online.

Przykładowe narzędzia rekrutacyjne do oceny kandydatów:

 • Competence Game – otwiera nową perspektywę w badaniu kompetencji kandydatów poprzez gry online. Kandydaci, uczestnicząc w rozgrywkach, mogą zademonstrować swoje umiejętności, jednocześnie identyfikując swoje mocne strony. Każdy kandydat otrzymuje na zakończenie rzetelny raport;
 • Hire Art – platforma oferuje testy praktyczne, testy zdolności poznawcze oraz ustrukturyzowane wywiady;
 • Harver – narzędzie zapewniające szeroką gamę narzędzi ułatwiających ocenę kandydata. Wśród nich znajdują się testy zdolności poznawczych, ocena dopasowania kulturowego, wirtualne rozmowy czy prezentacje wideo.

Jakie inne narzędzia rekrutacyjne okażą się przydatne?

Poza opisanymi wyżej narzędziami, warto wspomnieć także o tych, które przydadzą się w firmach wspierających pracę zdalną. Proces rekrutacji przebiega w nich często online, dlatego przydadzą się platformy do spotkań rekrutacyjnych online. Wśród nich wyróżnia się m.in. HireVue.

Wyjątkowe w ofercie HireVue jest połączenie z systemem ATS. Dodatkowo, platforma wyróżnia się zaangażowaniem kandydatów poprzez wykorzystanie SMS-ów i komunikatora WhatsApp.

Dział HR do dyspozycji ma nie tylko narzędzia rekrutacyjne, ale również takie, które pomogą w codziennej pracy związanej z motywacją pracowników, ich rzetelną ocena czy rozliczeniami urlopów. Technologia może znacząco ułatwić codzienne zadania, warto więc się nią wesprzeć.

Podsumowanie

 • Narzędzia wspierające pracę rekruterów są niezbędne, aby proces poszukiwania kandydata na dane stanowisko mógł przebiec skutecznie i sprawnie.
 • Istnieje wiele różnych narzędzi, z których headhunterzy korzystają na co dzień podczas pracy.
 • Jednym z najpowszechniej znanych systemów wspierających procesy rekrutacyjne jest ATS (Applicant Tracking System).
 • Poza ATS rekruterzy dysponują szeregiem narzędzi pomagających przeprowadzenie rzetelnej analizy profilu każdego kandydata.

Czytaj więcej:

Rekruter używa systemu do rekrutacji

rekrutacja, Artykuły03.01.2024

System do rekrutacji – jakie wybrać rozwiązania?

Rekruter prowadzi rekrutację według lejka rekrutacyjnego

etapy rekrutacji, porady rekrutacyjne, rekrutacja, Artykuły08.01.2024

Czym jest lejek rekrutacyjny i jak go zbudować?

Metoda STAR w rekrutacji, wywiad behawioralny, rozmowa

assessment center, hr consulting, ocena pracownicza, rekrutacja, Artykuły18.01.2022

Metoda STAR w rekrutacji – na czym polega?

Rekruterka pokazuje narzędzia rekrutacyjne

rekrutacja, Artykuły15.01.2024

Narzędzia rekrutacyjne poprawiające efektywność

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.