Monika, Artykuły, rekrutacja, 03.01.2024

System do rekrutacji – jakie wybrać rozwiązania?

4 min.

Rekruter używa systemu do rekrutacji

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym efektywna rekrutacja jest kluczowym elementem sukcesu organizacji. Wraz z postępem technologicznym firmy coraz częściej sięgają po zaawansowane narzędzia, takie jak systemy zarządzania rekrutacją (ATS), aby zoptymalizować i ułatwić procesy rekrutacyjne. W tym artykule przyjrzymy się głównym aspektom systemów ATS, ich funkcjonalności, a także zaletom, jakie niesie z sobą ich wykorzystanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym są systemy ATS,
 • kiedy warto wdrożyć system ATS w firmie,
 • jakie systemy zarządzania rekrutacją są dostępne na rynku,
 • jakie korzyści przynosi zastosowanie systemów do rekrutacji,
 • który system rekrutacji ATS warto wybrać i dlaczego.

Czym jest system do rekrutacji ATS?

System Zarządzania Rekrutacją, znany jako ATS (ang. Applicant Tracking System), to oprogramowanie, które wspiera proces rekrutacyjny poprzez gromadzenie, sortowanie i analizę danych związanych z kandydatami. ATS umożliwia skuteczne zarządzanie zgłoszeniami, a także usprawnia współpracę pomiędzy różnymi działami firmy zaangażowanymi w proces rekrutacji.

Funkcje systemów do rekrutacji

 1. Pozyskiwanie kandydatów – systemy ATS rewolucjonizują proces pozyskiwania kandydatów poprzez automatyzację ofert pracy i targetowanie kampanii reklamowych. W praktyce oznacza to szybkie i efektywne publikowanie ofert na różnorodnych portalach zwiększających widoczność ogłoszeń rekrutacyjnych, a także możliwość ukierunkowanego promowania ofert pracy wśród określonych grup zawodowych lub w wybranej lokalizacji.
 2. Zarządzanie aplikacjami (CV) – systemy ATS przypisują tagi i indeksują informacje, ułatwiając późniejsze wyszukiwanie i porządkowanie danych. Co więcej, pozwalają na automatyczne skanowanie CV i innych dokumentów aplikacyjnych celem szybkiego przetwarzania informacji.
 3. Współpraca w zespole rekrutacyjnym – funkcje usprawniające współpracę w zespole rekrutacyjnym obejmują m.in. możliwość wymiany informacji poprzez możliwość dodawania komentarzy, ocen czy notatek do profili kandydatów oraz monitorowanie postępów rekrutacji w czasie rzeczywistym.
 4. Kalendarz rekrutacyjny – zapewnia możliwość ustalania i zarządzania terminami rozmów rekrutacyjnych, eliminując konflikty czasowe. Jednocześnie pozwala na automatyczne powiadamianie członków zespołu rekrutacyjnego o zbliżających się spotkaniach, ułatwiając organizację.
 5. Analiza danych – system do rekrutacji ATS umożliwia generowanie raportów dotyczących różnych etapów procesu rekrutacyjnego i efektywności poszczególnych kanałów pozyskiwania kandydatów. Ponadto dostarcza przydatnych informacji m.in. dzięki śledzeniu kluczowych statystyk, takich jak czas trwania procesu rekrutacyjnego, wskaźniki konwersji czy skuteczność poszczególnych etapów.

Kiedy skorzystać z systemu do rekrutacji ATS?

Kiedy zainwestować w system do zarządzania procesem rekrutacyjnym? W przypadku firm z dużą liczbą wakatów, gdzie manualne zarządzanie procesem staje się wyzwaniem, takie narzędzie z pewnością może wiele zmienić. Nad inwestycją w system ATS warto się również zastanowić, gdy firma doświadcza opóźnień w procesie rekrutacyjnym. To rozwiązanie będzie też przydatne, gdy różne działy są zaangażowane w rekrutację i niezbędne staje się usprawnienie komunikacji.

Który system do rekrutacji wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele, różnych systemów do rekrutacji ATS. Który z nich warto wybrać?

 • Traffit – umożliwia tworzenie formularzy aplikacyjnych dostosowanych do konkretnych potrzeb rekrutacyjnych firmy. To narzędzie integruje się z różnymi platformami, ułatwiając przenoszenie danych pomiędzy systemami. Ponadto dostarcza szczegółowe raporty, umożliwiające dogłębną analizę efektywności procesu rekrutacyjnego.
 • Hrlink – narzędzie umożliwia pracownikom rekomendowanie potencjalnych kandydatów, co wspiera proces rekrutacji. Pozwala na jednoczesne publikowanie ogłoszeń rekrutacyjnych na różnych portalach. Oferuje także funkcję onboardingu, ułatwiającą nowym pracownikom szybkie dostosowanie się do nowego środowiska pracy.
 • Elevato – zapewnia gotowe szablony ofert pracy, co przyspiesza proces ich tworzenia, a przy tym integruje się z portalem Kariera, zwiększając widoczność ofert rekrutacyjnych. Elevato wspiera rekruterów również w identyfikowaniu potencjalnych kandydatów poprzez rekomendacje pracowników.
 • Element – narzędzie oferuje gotowe szablony etapów rekrutacyjnych, co usprawnia proces tworzenia planów rekrutacyjnych. Umożliwia też błyskawiczne dodawanie informacji o kandydatach z różnych źródeł. Co ważne, Element wykorzystuje sztuczną inteligencję do zrozumienia treści CV, pomagając rekruterom dokładniej ocenić umiejętności i doświadczenie kandydatów.
 • Soft Garden – umożliwia dostosowywanie workflowów rekrutacyjnych do specyficznych potrzeb firmy. To narzędzie oferuje także funkcję oceniania kandydatów, ułatwiając zespołowi rekrutacyjnemu dokładną analizę potencjalnych pracowników. Integruje się przy tym z platformą Marketplace, umożliwiając dostęp do różnych dodatkowych funkcji i usług.

Powyżej opisane zostały najbardziej popularne w Polsce systemy ATS. Większość z nich ma zbliżone funkcjonalności, jednak niektóre zapewniają więcej możliwości niż inne. Warto więc najpierw zastanowić się, które funkcje systemu będą szczególnie pożądane. Dobrym krokiem jest skorzystanie z wersji demo, co pozwoli na ocenę każdego z narzędzi.

Korzyści wynikające z zaawansowanych funkcji ATS

Jakie są podstawowe korzyści, które wynikają ze stosowania systemów do rekrutacji?

 1. Automatyzacja wielu procesów redukuje czas poświęcony na czynności administracyjne.
 2. Dostęp do zaawansowanych narzędzi analizy danych pomaga w identyfikacji najskuteczniejszych strategii rekrutacyjnych.
 3. Zespoły rekrutacyjne zyskują stały dostęp do aktualnych informacji, co przekłada się na transparentność i efektywność.
 4. Dzięki precyzyjnej organizacji i szybkiemu działaniu, kandydaci doświadczają pozytywnego procesu rekrutacyjnego.

Systemy ATS nie tylko ułatwiają przeprowadzanie procesu rekrutacyjnego, ale także integrują się z innymi narzędziami HR, tworząc kompleksowe rozwiązania, które sprostają nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom działów personalnych.

Skuteczny system do rekrutacji – podsumowanie

Systemy ATS są nieodłącznym elementem strategii rekrutacyjnych, umożliwiając firmom skuteczną i efektywną selekcję kandydatów. Ich wszechstronne funkcje pozwalają na usprawnienie procesów, zwiększenie efektywności, a także poprawę doświadczenia rekrutacyjnego kandydatów. Wartością dodaną jest również możliwość analizy danych, co wspomaga podejmowanie świadomych decyzji personalnych.

Przy wyborze systemu ATS kluczowe jest dopasowanie narzędzia do konkretnych potrzeb firmy, co gwarantuje optymalne rezultaty w procesie rekrutacji.

Czytaj więcej:

chatbot, rekrutacja, it

branża it, rekrutacja, rekrutacja it, Artykuły12.09.2019

Chatboty rozpychają się w rekrutacji

Rekruter prowadzi rekrutację według lejka rekrutacyjnego

etapy rekrutacji, porady rekrutacyjne, rekrutacja, Artykuły08.01.2024

Czym jest lejek rekrutacyjny i jak go zbudować?

W poszukiwaniu pracownika, pracodawca, pracownik

doradztwo personalne, hr, hr consulting, metody rekrutacji, porady dla pracodawców, rekrutacja, rynek pracy, Artykuły26.07.2018

W poszukiwaniu pracownika

Elastyczny manager, cechy dobrego managera,

błędy w rekrutacji, metody rekrutacji, porady dla pracodawcy, porady hr, rekrutacja, Artykuły22.02.2022

Jak poinformować kandydata o nieprzyjęciu do pracy? [Wzór]

dane osobowe z rekrutacji

payroll consulting, proces rekrutacyjny, rekrutacja, Artykuły19.09.2022

Jak długo możemy przechowywać dane osobowe z procesu rekrutacyjnego?

headhunting - na czym polega

headhunting, metody rekrutacji, rekrutacja, rynek pracy, Artykuły13.01.2023

Headhunting – na czym polega?

direct search – na czym polega

direct search, kandydat na pracownika, metody rekrutacji, rekrutacja, rekruter, rynek pracy, Artykuły15.01.2023

Direct Search – na czym polega ta metoda rekrutacji?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.