Monika, Artykuły, quant, Quant & Data Science, 17.09.2023

Business Intelligence Analyst – ścieżka kariery

3 min.

Praca Business Intelligence Analyst

W dzisiejszym środowisku biznesowym zarządzanie danymi ma ogromny wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw. Ich pozyskiwanie i analizowanie to zadanie dla osoby zatrudnionej na stanowisku Business Intelligence Analyst. Jakie umiejętności są kluczowe w pracy tego specjalisty? Na jakie zarobki może liczyć BI?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kim jest Business Intelligence Analyst;
  • na czym polega praca osoby zatrudnionej na tym stanowisku;
  • jakie warunki trzeb spełnić, żeby zostać BI;
  • jak wygląda ścieżka kariery tego specjalisty.

Business Intelligence Analyst – zakres obowiązków i rola w organizacji

Business Intelligence Analyst to osoba, która odgrywa kluczową rolę w organizacji. Do podstawowych zadań specjalisty zatrudnionego na tym stanowisku należy:

  • gromadzenie i analiza danych (finansowych, sprzedażowych, operacyjnych i innych);
  • tworzenie raportów i wizualizacji ułatwiających zrozumienie aktualnych trendów oraz podejmowanie decyzji biznesowych;
  • optymalizacja procesów biznesowych i sugerowanie usprawnień w celu zwiększenia efektywności i oszczędności;
  • kontrola jakości danych;
  • rozwój strategii BI i dostosowywanie jej do zmieniających się potrzeb oraz celów biznesowych;
  • współpraca z innymi działami w firmie, w tym z zespołem Data Analyst oraz kadrą zarządzającą.

Choć zarządzanie danymi to proces, który kojarzy się przede wszystkim z dużymi przedsiębiorstwami, to warto pamiętać, że dotyczy każdej firmy, niezależnie od sektora, w którym działa, czy wielkości.

Każdy podmiot powinien mieć własną strategię zarządzania danymi, dopasowaną do potrzeb i możliwości danej firmy. Tylko wówczas działania BI będą w rzeczywisty sposób wspierać funkcjonowanie biznesu.

Najnowsze oferty pracy dla specjalistów od biznesu

Zobacz oferty pracy naszych klientów!

Wymagania na stanowisku Business Intelligence Analyst

Osoba, która pragnie rozwijać karierę jako BI, musi spełnić określone wymagania i wykazać się konkretnymi umiejętnościami. Aby podjąć pracę w tym zawodzie, niezbędne jest wyższe wykształcenie kierunkowe, zazwyczaj w zakresie matematyki, informatyki, ekonomii czy zarządzania. Kluczowa jest także praktyczna umiejętność gromadzenia i interpretowania danych. BI w codziennej pracy posługuje się językiem zapytań SQL, dlatego osoba kandydująca na to stanowisko powinna doskonale nim operować. Kolejną umiejętnością, niezbędną w pracy na tym stanowisku, jest znajomość języka angielskiego na bardzo dobrym poziomie (certyfikaty potwierdzające biegłość językową będą dodatkowym atutem).

Business Intelligence Analyst powinien także posiadać szereg kompetencji miękkich. Wśród najważniejszych należy wymienić: myślenie analityczne, umiejętność pracy w zespole, świetną organizację pracy własnej oraz kreatywność, która wspiera innowacyjność. Praca na stanowisku Business Intelligence Analyst to zadanie dla osób ambitnych i chętnych do nieustannego rozwijania swoich kompetencji.

Rozwój kariery i zarobki BI

Wynagrodzenie osoby zatrudnionej na stanowisku Business Intelligence Analyst jest uzależnione od takich czynników jak wielkość firmy czy sektor, w którym działa. Specjalista BI może znaleźć pracę w organizacjach działających w różnych branżach, m.in. finansowej, transportowej, e-commerce, produkcyjnej, telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej czy edukacyjnej. Ze wsparcia Business Intelligence Analyst korzystają także organizacje rządowe.

Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na atrakcyjne stawki, kilkukrotnie wyższe niż średnia krajowa, a także pakiet dodatków pozapłacowych, uzależnionych od polityki benefitowej danego przedsiębiorstwa.

Szukasz pracy na stanowisku Business Intelligence Analyst?

Jako HRK S.A. współpracujemy z wieloma zaufanymi podmiotami, wspierając klientów w pozyskaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników. Sprawdź najnowsze oferty pracy lub zostaw CV w naszej bazie kontaktów.

Planujesz poszerzyć zespół o specjalistów ds. zarządzania danymi?

Zespół HRK Quant & Data Science tworzą specjaliści, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu wysokiej klasy ekspertów i kadry zarządzającej w obszarze przetwarzania, modelowania, analizy i raportowania danych. Docieramy do najlepszych specjalistów, inwestując w najnowsze technologie rekrutacji i selekcji kandydatów. Dzięki temu skutecznie wspieramy biznesy naszych klientów.

Czytaj więcej:

Zawód Quant

data, Artykuły26.03.2019

Quant – gdzie matematyka łączy się z biznesem

analityk biznesowy - specyfika pracy i zarobki

branża finansowa, Artykuły27.07.2022

Czym zajmuje się analityk biznesowy? Specyfika pracy i zarobki

insurtech, ubezpieczenia

branża ubezpieczeniowa, Artykuły11.08.2018

InsurTech – wyzwanie dla branży ubezpieczeń?

Zmiany na rynku pracy w instytucjach finansowych

finance, Artykuły18.10.2021

Zmiany na rynku pracy w instytucjach finansowych

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.