Monika, Artykuły, hr, porady dla pracowników, porady hr, relokacja pracowników, 28.02.2018

Relokacja – czego możesz oczekiwać od pracodawcy?

4 min.

relokacja, przeprowadzka, pudła

Dostałeś propozycję pracy w innej miejscowości? Zastanawiasz się, czy przyjąć taką ofertę? Jakiej pomocy możesz oczekiwać od pracodawcy? Eksperci HRK przedstawiają ważne kwestie relokacji, o których warto pamiętać.

Dlaczego firmy decydują się na poszukiwanie osób mieszkających poza zasięgiem przedsiębiorstwa? Przede wszystkim ze względu na deficyt specjalistów w poszczególnych branżach. To sprawia, że pracodawcy oferują kandydatom atrakcyjne dodatki relokacyjne, aby móc pozyskać odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Z drugiej strony – dlaczego kandydaci decydują się na przyjęcie stanowiska w innej miejscowości? Zazwyczaj kierują się możliwością rozwoju, zdobycia nowych umiejętności, wyższym wynagrodzeniem, ciekawszymi projektami czy prestiżem pracy w znanej firmie. Przeniesienie się do nowego otoczenia niesie jednak za sobą szereg dodatkowych problemów do rozwiązania. W czym może pomóc Ci pracodawca, a w jakich kwestiach musisz sobie poradzić sam?

Kto decyduje się na relokację?

Z doświadczeń konsultantów HRK wynika, że na relokację częściej decydują się młode osoby, które nie mają zobowiązań rodzinnych.

Zmianę miejsca zamieszkania częściej rozważają młodzi ludzie z niedużym doświadczeniem lub zaraz po studiach, zazwyczaj pochodzący z mniejszych miejscowości, gdzie miejsc pracy jest znacznie mniej niż w dużych aglomeracjach, w których studiowali. Ci potencjalni pracownicy są przygotowani do relokacji w celu zdobycia pierwszego, ciekawego doświadczenia – komentuje Nina Tokarz, Consultant HRK Engineering & Manufacturing.

Relokację biorą pod uwagę także dojrzali managerowie, którzy mają świadome podejście do budowania swojej kariery zawodowej.

Osoby z tej grupy decydują się na relokację, kiedy propozycja zawodowa może być niezwykle ciekawym wyzwaniem. Warto tu na pewno wspomnieć, że są to też osoby o stabilnej sytuacji rodzinnej, często takie, których dzieci już opuściły dom rodzinny – dodaje konsultantka.

Eksperci HRK wskazują, że kandydaci najchętniej relokują się do większych miast, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, a także Szczecin.

Osoby, które aspirują do zdobycia cennego doświadczenia, zdają sobie sprawę, że łatwiej im będzie znaleźć atrakcyjną pracę w biznesowych aglomeracjach. Poziom zainteresowania relokacją jest ściśle związany z nastawieniem do zmian zawodowych – doradcy personalni zgodnie twierdzą, że kandydaci aktywni znacznie częściej decydują się na przyjęcie pracy w innej miejscowości niż kandydaci pasywni, którzy mają poczucie stabilności zatrudnienia. Są jednak branże, w których relokacja jest niemal nieodłączną częścią wykonywania zawodu – jak na przykład w budownictwie.

Głównym motorem napędowym do relokacji w branży budowlanej jest udział w interesujących dla kandydata projektach. Wielomilionowe inwestycje są realizowane w różnych miejscach na terenie całej Polski – to one stanowią wyzwanie dla rekrutowanego. Ważnym czynnikiem jest także możliwość zdobycia poszczególnych uprawnień oraz cennego doświadczenia podczas realizowania inwestycji – mówi Michał Misztal, Associate Consultant HRK Real Estate & Construction.

Relokacja – co oferują pracodawcy?

Pracodawcy często oferują kandydatom różne formy pomocy, jeśli zmiana pracy wymaga od nich przeprowadzki – niekiedy jest to cały pakiet relokacyjny. Z doświadczenia konsultantów HRK wynika, że firmy najczęściej zapewniają:

  • Jednorazowy bonus pieniężny – o określonej kwocie lub w wysokości jednej do sześciu pensji przyszłego pracownika;
  • Pokrycie opłat za wynajem mieszkania – np. przez pierwsze trzy czy sześć miesięcy po przeprowadzce;
  • Wsparcie w znalezieniu mieszkania w nowej lokalizacji (również wynajęcie agencji nieruchomości) – szczególnie jeżeli firma położona jest z dala od aglomeracji;
  • Wyższe wynagrodzenie podstawowe, które ma po części zrekompensować koszty związane z relokacją;
  • Opłacenie noclegów w hotelu do czasu znalezienia mieszkania.

Firmy często oferują wyższe wynagrodzenie, zazwyczaj na okres 3-6 miesięcy. Czasami zdarza się, że pracownicy otrzymują je na stałe. Część kandydatów oczekuje także służbowego samochodu – jeśli dany pracownik przenosi się na większe odległości, to zazwyczaj negocjuje auto wyższej klasy. Rekrutowani oczekują też możliwości zdalnej pracy przynajmniej jeden dzień w tygodniu np. w piątek, by móc spędzić weekend z rodziną. W swojej karierze spotkałem się z prośbami o wsparcie w znalezieniu pracy dla męża czy żony rekrutowanej osoby w nowym miejscu zamieszkania – komentuje Dariusz Obuchowicz, Business Development Executive HRK Poznań.

Czego oczekują kandydaci?

Jak się okazuje, niekiedy potencjalni pracownicy, którzy mają zmienić miejsce zamieszkania, oczekują większego wsparcia ze strony pracodawcy. Podczas rozmów kwalifikacyjnych negocjują na przykład dofinansowanie do wydatków związanych z życiem rodzinnym, np. żłobków dzieci, standard mieszkania, które zapewnia pracodawca, czy też okres, w którym otrzymują wyższe wynagrodzenie,

Jak zauważa Krzysztof Kobyliński, Consultant IT Contracting, kandydaci z innych krajów niekiedy oczekują pomocy w sprawach związanych z organizacją wizy. W tej branży relokacje za granicę wynikają z braku wykwalifikowanych osób na danym rynku. Podobna sytuacja ma miejsce w centrach usług wspólnych.

W sektorze SSC/BPO kandydaci z reguły oczekują wzrostu wynagrodzenia. Przy relokacji dodatkowo liczą na wsparcie pokrycia kilkumiesięcznych kosztów utrzymania się w nowym mieście. Dlatego aby przyciągnąć nowych pracowników, firmy coraz częściej stosują jednorazową dopłatę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia oraz pomoc w uzyskaniu zezwolenia na pracę – w przypadku osób spoza UE – komentuje Marianna Świderska, Consultant HRK SSC/BPO.

Relokacja – dlaczego kandydaci odrzucają ofertę?

Marcin Nowosad, Team Leader w HRK, zauważa, że kandydaci nie są chętni do relokacji między innymi z powodu poczucia stabilizacji w obecnym miejscu pracy. Te osoby są przekonane, że jako dobrzy specjaliści w swojej dziedzinie znajdą pracę wszędzie, dlatego zmiana miejsca zamieszkania nie jest konieczna. Do głównych powodów odrzucenia ofert pracodawców można zaliczyć:

  • Lokalizację, która nie spełnia oczekiwań kandydata (brak odpowiedniej infrastruktury itp.)
  • Przywiązanie i zobowiązania obowiązania w obecnym miejscu zamieszkania (przede wszystkim rodzina, ale również przyjaciele czy kredyt na mieszkanie).

Relokacja jest wrażliwym tematem podczas procesów rekrutacyjnych. Konsultantka HRK, Nina Tokarz, przyznaje, że jeśli kandydat nigdy nie myślał o relokacji i nie jest do niej przekonany, to rekruter nie powinien go do tego nakłaniać.

Decyzja o przeprowadzce związanej ze zmianą pracy ma silny wpływ nie tylko na samego pracownika, ale i na całą jego rodzinę. Nie warto „przeprowadzać” kandydata na siłę, ponieważ może mieć to odwrotny od zamierzonego skutek. Ryzyko, że taki pracownik nie zwiąże się na dłużej z nową firmą, jest bardzo duże – dodaje ekspertka.

Zmiana miejsca pracy wraz ze zmianą zamieszkania to duże wyzwanie dla każdego kandydata. Firmy coraz częściej stosują pakiety relokacyjne, które mają ułatwić przystosowanie się do nowego otoczenia. Jeśli dostaniesz lub już dostałeś propozycję pracy w innej miejscowości, przeanalizuj plusy i minusy takiej oferty. Zwróć uwagę także na to, czy pracodawca jest gotowy udzielić Ci wsparcia, czy będziesz musiał liczyć wyłącznie na siebie. Niekiedy zmiana miejsca zamieszkania może stać się motorem napędowym naszej kariery.

Czytaj więcej:

Te zawody zrewolucjonizują rynek, zawody, rynek

branża it, Artykuły30.05.2018

Te zawody zrewolucjonizują rynek

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

porady dla pracowników, Artykuły07.06.2022

Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?

Kobieta rozmawia o swojej podwyżce z managerem

hr, Artykuły20.10.2021

Jak rozmawiać o podwyżce i o nią prosić?

nieusprawiedliwiona nieobecność, puste biurko

payroll consulting, Artykuły02.11.2022

Czym jest nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy i jakie są jej konsekwencje?

Jak kulturalnie odmówić, czyli jak być asertywnym w pracy?

porady dla pracodawców, Artykuły05.01.2022

Jak kulturalnie odmówić, czyli jak być asertywnym w pracy?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.